Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Τέιτουμ έδειξε τον δρόμο στους Σέλτικς

Οι Σέλτικς νίκησαν εντός έδρας τους Χοκς με 105-95 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 33-25 (6η θέση), ενώ η ομάδα από την Ατλάντα έπεσε στο 26-30 (10η θέση).

Οι Χοκς ξεκίνησαν δυνατά στα πρώτα λεπτά και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-17). Η ομάδα από την Βοστώνη διατήρησε το προβάδισμα της στο δεύτερο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-45).

Καταιγιστικοί ήταν οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 42-23 και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (87-78). Οι Σέλτικς διατήρησαν την διαφορά τους στην τέταρτη περίοδο και νίκησαν εντός έδρας τους Χοκς με 105-95.

Από τους Σέλτικς διακρίθηκαν οι Τέιτουμ (10ρ. και τρεις ασίστ) και Μπράουν (9ρ. και τρεις ασίστ) με 38 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τους Χοκς ξεχώρισαν οι Γιάνγκ (4ρ. και δέκα ασίστ) και Μπογκντάνοβιτς (6ρ. και δύο ασίστ) με 30 και 26 πόντους.

Περίοδοι: 17-28, 45-55, 87-78, 105-95