Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

4άρα της Σίτι στο ντέρμπι με Γιουνάϊτεντ

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι του Μάντσεστερ η Σίτι του Πεπ Γκουαρδόλα, επικρατώντας με 4-1 αφού είχε σε τρομερή μέρα τον Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Ο Βέλγος είχε δύο γκολ και μία ασίστ και η Γιουνάιτεντ το μόνο που μπόρεσε να κάνει ήταν να ισοφαρίσει για λίγα λεπτά με τον Σάντσο.

Με αυτήν τη νίκη η Μάντσεστερ Σίτι διατήρησε το +6 από τη δεύτερη Λίβερπουλ, που έχει όμως και έναν αγώνα λιγότερο, στέλνοντας το μήνυμα πως και φέτος η κούρσα της Premier League εξαρτάται από τα δικά της… πόδια!

Ο Κέβιν Ντε Μπρόινε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς πέτυχε δύο γκολ (5′, 28′) και «σέρβιρε» το τρίτο στον Ριγιάντ Μαχρέζ στο 68ο λεπτό, με τον Αλγερινό να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η Γιουνάιτεντ είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά στο 22′ με τον Τζέντον Σάντσο και πλέον μετά τη σημερινή ήττα της έχασε και την τέταρτη θέση της βαθμολογίας από την Αρσεναλ και κινδυνεύει να μείνει εκτός Champions League.

Νωρίτερα, η Αρσεναλ συνέχισε το νικηφόρο σερί των τελευταίων εβδομάδων επικρατώντας στο «Βίκαρεϊτζ» της Γουότφορντ με 3-2. Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα ήταν και πάλι θεαματική και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Οντεργκαρντ (5′), Σακά 30′) και Μαρτινέλι (52′), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με το εκπληκτικό γκολ του Κούτσο Ερνάντες (11′), με ανάποδο ψαλιδάκι, και μείωσαν στο 87′ με τον Σισοκό.