Connect with us

ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο Λαρεντζάκης υπέταξε το Περιστέρι

Δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (15π., 3/6 τρίποντα) στις αρχές της 4ης περιόδου έδωσαν το έναυσμα στην ΑΕΚ για νίκη, 66-57, μέσα στο Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1. Οι Κρήτες πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση παίζοντας ομαδικά για τρία δεκάλεπτα, με κορυφαίους τους Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις και Κάρλτον Γκάιτον.

Όταν, όμως οι «κιτρινόμαυροι» αποφάσισαν να παίξουν άμυνα… καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες τη 2η νίκη στη Basket League φέτος. Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο υπέστη τρίτη ήττα.

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά στην επίθεση μετρώντας 1/6 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο. Για το Ρέθυμνο ο Κλάντον ήταν «ζεστός» και μετά το 17-15 της 1ης περιόδου, οι Κρήτες ξέφυγαν και με +5, 28-23, χάρη σε τρίποντο του Μπρέισι-Ντέιβις στο 14′. Ο Χάντερ ανέλαβε δράση, τη σκυτάλη πήραν οι Σαντ-Ρος και Ρατάν-Μέις και η ΑΕΚ κάλυψε τη διαφορά. Σε “νεκρό” χρόνο στο ημίχρονο (31-30) διαμαρτυρήθηκε ο προπονητής των «κιτρινόμαυρων», Λούκα Μπάνκι, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή.

Το Ρέθυμνο έπαιζε στα ίσα την ΑΕΚ και στην 3η περίοδο, με τον Μπαρτ σε μεγάλα κέφια και ήταν χάρη σε τρίποντο του Ρατάν-Μέις που οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3, 46-49. Ο Λαρεντζάκης μπήκε «καυτός» στην 4η περίοδο και με 2 διαδοχικά δικά του τρίποντα η ΑΕΚ προσπέρασε με +5 (51-56) στο 33′. Με τον Μπαρτ να βρίσκεται στον πάγκο με 4 φάουλ, το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει άλλο. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 51-61 με λέι απ με την ΑΕΚ να έχει το «πάνω χέρι» μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σταύρος Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17 (2), Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι-Ντέιβις 10 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρέπης, Γκάιτον 12 (2)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 2, Γκρίφιν 2 (1/6 σουτ), Λαρεντζάκης 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8, Σαντ-Ρος 7, Ρατάν-Μέις 13 (1)