Connect with us

ΜΠΟΜΠΕΣ

2-3 γκολ δε θα μπούνε;

Δύσκολη έξοδο είχε την προηγούμενη αγωνιστική η Μπασακσεχίρ, κατάφερε όμως να φύγει αλώβητη από το Ικόνιο, επικρατώντας της τοπικής Κόνιασπορ με 0-1. Κακό το πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ στην πρώτη τους καλή φάση στον β’ ημίχρονο. Λίγα πράγματα στη συνέχεια, τα περισσότερα για τους γηπεδούχους, με το 0-1 να μην αλλάζει μέχρι τέλους. «Σήμερα καταφέραμε να απειληθούμε ελάχιστα, στην επίθεση φανήκαμε αποτελεσματικοί και πήραμε ένα διπλό σε μία πολύ δύσκολη έδρα», σχολίασε ο κόουτς Αβτσί. Σημαντικό νέο η επιστροφή στους αγωνιστικούς χώρους του Αρντά Τουράν, έστω και για 10 λεπτά στο τέλος, με τον Τούρκο μεσοβδόμαδα να γίνεται μπαμπάς. Την Ριζεσπορ εκτός έδρας θα αντιμετωπίσει το επόμενο Σάββατο η Μπασακσεχίρ.

Τη Δευτέρα η Μπεσίκτας φιλοξένησε την Ρίζεσπορ της οποίας επιβλήθηκε άνετα με 4-1. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα, με το 1-0 στο 3’, ενώ από το 10’ έπαιζαν με παίχτη παραπάνω και στο 40’ ήρθε το 2-0. Στην επανάληψη μπορεί να έγινε το 2-1 με αυτογκόλ στο 50’, ωστόσο και πάλι οι «Μαύροι Αετοί» έλεγχαν το ματς απειλώντας συνεχώς. Χαμένο πέναλτι στο 60’ για την Μπεσίκτας που με 2 παίχτες παραπάνω από το 61’ και μετά συνέχισε να απειλεί για να πετύχει άλλα 2 τέρματα στο 72’ και στο 79’. «Προερχόμασταν από άσχημα αποτελέσματα και το ηθικό μας ήταν κακό. Σήμερα όμως είχαμε όλα αυτά τα στοιχεία που μας έλειπαν σε προηγούμενα ματς», σχολίασε ανάμεσα σε πολλά ο κόουτς Γιουνές. Οι Τούρκοι την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας για το Γιουρόπα την Γκενκ, ενώ την επόμενη εβδομάδα ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Σίβασπορ.

Το μεγάλο παιχνίδι της ημέρας ανάμεσα σε 2 από τις διεκδικήτριες του φετινού τίτλου. Με την παράδοση υπέρ της η Μπασακσεχίρ και με τη δυναμική που βγάζει στην έδρα της δείχνει ικανή για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο και η Μπεσίκτας έχει σαφώς την ποιότητα για να πάρει κάτι από το ματς. Πιθανά τα 2-3 γκολ.