Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Αργεντινή – Βενεζουέλα: Απέναντι στην καλύτερη άμυνα των ομίλων, η Αργεντινή

Σήμερα στις 02:00 τα μεσάνυχτα η τυπικά γηπεδούχος Αργεντινή, αντιμετωπίζει την Βενεζουέλα, για την προημιτελική φάση του Κόπα Αμέρικα.

• Προημιτελική φάση, με τα παιχνίδια να είναι νοκ άουτ.
  • Δεν υπάρχει παράταση. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί κατευθείαν η διαδικασία των πέναλτι.
  • 12-0-1 είναι το ρεκόρ της Αργεντινής απέναντι στην Βενεζουέλα.
  • Ο νικητής του αγώνα, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Αμερική.
  • Γήπεδο: Gillette Stadium (68.756)
  • Διαιτητής: Γκαρσία (Μεξικό)

Αργεντινή: Πραγματοποίησε το απόλυτο στον όμιλο της, κερδίζοντας και στα τρία παιχνίδια που έδωσε. Στην πρεμιέρα επικράτησε της Χιλής με 2-1, ενώ στις επόμενες δύο αναμετρήσεις κέρδισε τον Παναμά και την Βολιβία, με σκορ 5-0 και 3-0, αντίστοιχα. Ο Λιονέλ Μέσι, αγωνίστηκε, μόλις, 75 λεπτά στα παιχνίδια του ομίλου, αλλά σήμερα αναμένεται βασικός. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Μαρτίνο, δεν θα έχει στην διάθεση του για τον αποψινό αγώνα, τους Ντι Μαρία (81/19) και Παστόρε (27/2).

Βενεζουέλα: Προκρίθηκε στην νοκ-άουτ φάση ως δεύτερη στον όμιλο σε ισοβαθμία με το Μεξικό. Η νίκη απέναντι στην Ουρουγουάη με 1-0 ήταν αυτή που, ουσιαστικά, της χάρισε την πρόκριση, ενώ σημείωσε άλλη μια νίκη με την Τζαμάικα με 1-0 και μια ισοπαλία με 1-1 απέναντι στο Μεξικό. Δέχτηκε, μόλις, ένα γκολ στην φάση των ομίλων, έχοντας την καλύτερη άμυνα μέχρι στιγμής στην διοργάνωση. Με αυτόν, λοιπόν, τον αμυντικό προσανατολισμό θα αγωνιστεί και απέναντι στην ισχυρή Αργεντινή, προσπαθώντας να πάρει ότι καλύτερο μπορεί, παρ’ όλο που το ενδεχόμενο της πρόκρισης, φαίνεται απίθανο να συμβεί. Όλους τους παίκτες θα έχει στην διάθεσή του για την σημερινή αναμέτρηση, ο ομοσπονδιακός εκλέκτορας, Ράφαελ Ντουνταμέλ.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Αργεντινή(4-3-3):  Ρομέρο – Ρονκάλια, Οταμέντι, Φούνες Μόρι, Ρόχο – Φερνάντεζ, Μασεράνο, Μπανέγα – Μέσι, Ιγκουαΐν, Λαβέτσι

Βενεζουέλα(4-4-2): Χερνάντεζ – Ροζάλες, Άνχελ, Βισκαρόντο, Φέλτσερ – Γκέρα, Ρινκόν, Φιγκέρα, Πεναράντα – Ροντόν, Μαρτίνεζ

Εκτίμηση: Ξεκάθαρο φαβορί η Αργεντινή και αυτό αποδεικνύεται και από τον άσο του 1.20. Θα αναζητήσουμε τα τέρματα του αγώνα, θεωρώντας πως το σκορ της αναμέτρησης δεν θα πάρει μεγάλη έκταση. Το 2-3 γκολ για σύνολο τερμάτων στην αναμέτρηση δίνεται σε απόδοση 2.05 και θα το επιλέξουμε