Connect with us

ΣΙΓΟΥΡΑ

Διπλό που θα τιμωρήσει

«Αυτοκτονία» μεγατόνων για την Μάριεχαμν. Η ομάδα του Λούντμπεργκ έχασε 2-0 από την ήδη υποβιβασμένη Κέμι και έχασε μεγάλη ευκαιρία να εξασφαλίσει την παραμονή. Με το αποτέλεσμα αυτό, έμεινε στους 31 βαθμούς και όλα θα παιχτούν αυτή την αγωνιστική. Θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από την Τούρκου και στην περίπτωση που χάσει να μην νικήσει η Τούρκου την Ελσίνκι. Από πολύ νωρίς το ματς στράβωσε, αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο μόλις στο 22’. Στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί, πιέστηκε και λίγο πριν το ημίχρονο δέχτηκε το γκολ. Στην επανάληψη προσπάθησε μπας και ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά στο 87’ έγινε το 2-0 και τελείωσε η ιστορία. Σήμερα παίζει «τελικό» εντός με την Κουόπιο και το ματς είναι αρκετά απαιτητικό, αφού ο αντίπαλος έχει ισχυρό κίνητρο. Δεν έχει αναφερθεί κάποια απουσία.
Η Κουόπιο λίγο έλειψε να κάνει «χαρακίρι», αλλά εν τέλει τα κατάφερε και κρατά τη τύχη στα χέρια της. Η ομάδα του Χονκαβάαρα κέρδισε δύσκολα 2-1 εντός την Τούρκου και διατηρήθηκε στην προνομιούχο 3η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο. Στα του αγώνα, στο πρώτο μέρος μπήκε νωθρά και αγχωμένα και το πλήρωσε, δεχόμενη γκολ στο 36’. Στην επανάληψη, αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και την ολική ανατροπή. Τώρα πηγαίνει στην έδρα της Μάριεχαμν, η οποία μάχεται για την αποφυγή του υποβιβασμού και θέλει τη νίκη για να έχει ήσυχο το… κεφάλι της. Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να φέρει το ίδιο αποτέλεσμα με τη Χόνκα, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία. Δεν αναφέρεται κάποιο πρόβλημα.
«Τελικός» και για τις δύο ομάδες το σημερινό. Η Μάριεχαμν παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό και η Κουόπιο για να τερματίσει στην 3η θέση και να βγει στην Ευρώπη. Με βάση το μομέντουμ και το ρόστερ το διπλό έχει τον πρώτο λόγο, με 1.75.