Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Γερμανία – Γαλλία: Με σημαντικές απουσίες η Γερμανία

Σήμερα στις 22:00, η Γερμανία θα αντινετωπίσει τη Γαλλία για την ημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

• Ο νικητής της σημερινής αναμέτρησης, θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία στο μεγάλο τελικό.
• Γήπεδο: Stade Vélodrome (67.400)
• Διαιτητής: Ριτσόλι (Ιταλία)

Γερμανία: Τα «πάντσερ» ήρθαν ισόπαλα απέναντι στην Ιταλία με σκορ 1-1 (Οζίλ 65′ – Μπονούτσι 78′) στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού για την προημιτελική φάση. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση όπου δεν υπήρξε κάποιο γκολ και έτσι το παιχνίδι κατέληξε στη διαδικασία των πέναλτι, η οποία ήταν δραματική. Χτυπήθηκαν συνολικά 18 πέναλτι και τελικά η Γερμανία κατάφερε να πάρει το εισιτήριο της πρόκρισης. Σήμερα απέναντι στη διοργανώτρια Γαλλία, θα έχει δύσκολο έργο γιατί εκτός από τη δυναμική του αντιπάλου, έχει να αντιμετωπίσει και το πρόβλημα απουσιών. Συγκεκριμένα,θα απουσιάσουν ο αμυντικός Χούμελς εξαιτίας καρτων, ο βασικός αμυντικός μέσος Κεντίρα και ο βασικός επιθετικός Γκόμεζ, οι οποίοι θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμού.

Γαλλία: Έκαναν περίπατο απέναντι στην Ισλανδία, επικρατώντας με σκορ 5-2 (Ζιρού 12′, 59′ – Πογκμπά 20′ – Παγέ 43′ – Γκριζμάν 45′). Δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και κατάφερε ήδη στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει τέσσερα τέρματα. Με τα 11 γκολ που έχουν πετυχει μέχρι στιγμής στη διοργάνωση οι “τρικολόρ” έχουν την καλύτερη επίθεση στο θεσμό. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Ντεσάν, θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του, για την σημερινή, κομβική, αναμέτρηση.
Επιστρέφουν από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Ραμί και ο βασικός αμυντικός χαφ Καντέ.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Γερμανία(4-2-3-1): Νόιερ – Έκτορ, Χέβεντες, Μπόατενγκ, Κίμιχ – Κρόος, Σβαϊνστάιγκερ – Μίλερ, Οζίλ, Ντράξλερ – Γκέτσε

Γαλλία(4-2-3-1): Γιορίς – Σανιά, Ραμί, Κοσιελνί, Εβρά – Καντέ, Ματουιντί – Παγέ, Πογκμπά, Γκριεζμάν – Ζιρού

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Δύο θα είναι οι επιλογές μας για τη σημερινή πολύ δύσκολη αναμέτρηση. Η πρώτη επιλογή αφορά το <<Χ>> για αποτέλεσμα ημιχρόνου σε απόδοση 1.95, με τη δεύτερη επιλογή μας να είναι το αμφίσκορο σε απόδοση 1.90.