Connect with us

ΜΠΟΜΠΕΣ

Η αστάθεια πληρώνει

Η ήττα στο ντέρμπι από την Ίντερ αλλά και αυτή που ακολούθησε από την Μπέτις για το Γιουρόπα Λιγκ είχαν φέρει τον Γκατούζο ένα βήμα από την πόρτα της εξόδου. Η νίκη επί της Σαμπντόρια με 3-2 στο Σαν Σίρο τον διατηρεί στην θέση του προς το παρόν αλλά ο Νοέμβριος θα είναι καθοριστικός για το μέλλον του. Ο Κουτρόνε ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός φέτος και χρειάστηκε 17 λεπτά για να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά. Τα γνωστά αμυντικά προβλήματα των ροσονέρι ωστόσο επέτρεψαν στην αντίπαλο να πετύχει ανατροπή στο 31’! Ο Ιγουαίν με πλασέ ισοφάρισε στο 36ο λεπτό και στο 2ο μέρος οι δύο καλύτερες στιγμές είχαν εκφραστή τον Σούσο. Στην 1η περίπτωση ο Αουντέρο έσωσε το εκτός σουτ περιοχής του Ισπανού μεσοεπιθετικού, στην 2η όμως, από το ίδιο σημείο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Με νίκη απόψε πιάνει την Λάτσιο στην 4η θέση που αποτελεί και ρεαλιστικό στόχο. Μαζικές δηλώσεις στήριξης στο πρόσωπο του Γκατούζο από τους πρώην συμπαίκτες του Πίρλο και Ζέεντορφ αλλά και τον αμυντικό της ομάδας, Αμπάτε.

Υποδέχθηκε την Ουντινέζε στο Λουίτζι Φεράρις με στόχο να επιστρέψει στις νίκες. Είχε την πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά του Ντάνιελ Μπέσα να περνά λίγο άουτ. Ο Ιταλός μεσοεπιθετικός κέρδισε τελικά πέναλτι στο 32ολεπτό, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ρόμουλο. Στο 65΄δέχθηκε την ισοφάριση αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Ρομέρο με κεφαλιά την έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ. Ωστόσο στο 70΄δέχθηκε εκ νέου ισοφάριση και στο 74΄έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω ορθής αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ρομέρο, με συνέπεια να περιοριστεί στην διατήρηση της ισοπαλίας. Η είδηση είναι ότι ο Πιόντεκ έμεινε άσφαιρος για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι αλλά εξακολουθεί να οδηγεί την κούρσα των σκόρερ με 9 γκολ. Ο Ίβαν Γιούριτς αναζητά την πρώτη νίκη στον πάγκο έπειτα από δύο σερί ισοπαλίες, είχε να πει μόνο καλά λόγια για τον ομόλογό του στην Μίλαν και τόνισε την πεποίθησή του πως η ομάδα του μπορεί να πληγώσει απόψε τους ροσονέρι.

Όπως έχουμε ξαναγράψει η Μίλαν αποδίδει καλό ποδόσφαιρο αλλά έχει δεδομένα αμυντικά προβλήματα και δεν μπορούμε να την εμπιστευτούμε στοιχηματικά σε τόσο χαμηλή απόδοση. Μην ξεχνάμε ότι η Τζένοα είναι η μοναδική που έκοψε βαθμούς από την Γιουβέντους. Πληρώνει σταθερά από την αρχή της σεζόν το GG στα παιχνίδια των ροσονέρι, που δίνει 2.15.