Connect with us

ΜΠΟΜΠΕΣ

Μπόμπα με 8.54 που δε πρέπει να χάσεις

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό κόντρα στην Σαπεκοένσε προκειμένου να “καθαρίσει” το ματς με το τελικό 3-0 να μην αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης. Νέβες, Αρασκαέτα και Ντένε οι σκόρερ για το συγκρότημα του Μάνο Μενέζες (όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος) με την κυπελλούχο (πλέον) Κρουζέιρο να πλησιάζει την εξάδα στους έξι βαθμούς. Δεν την “καίει” και τόσο καθότι έχει ήδη εξασφαλιστεί για την ερχόμενη σεζόν (πέρασε απευθείας στους ομίλους του Λιμπερταδόρες), εάν όμως τερματίσει τουλάχιστον έκτη, τότε θα δώσει το δικαίωμα στον έβδομο να συμμετάσχει στα προκριματικά του θεσμού. Από τον Ιούλιο έχει να κερδίσει δυο συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος, απόψε έχει την ευκαιρία να το πετύχει ξανά.

Σερί ήταν και… πάει για την Σεαρά, η οποία ηττήθηκε στο Σάο Πάολο από την Παλμέιρας με 2-1. Στο 20λεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ ενώ μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο, μείνανε όμως και με δέκα ποδοσφαιριστές. Νωρίς στην επανάληψη το συγκρότημα του Λίσκα μείωσε με τον Άρθουρ, άξιζε έως και το διπλό βάσει των ευκαιριών της στο δεύτερο 45λεπτο. Με παιχνίδι λιγότερο και βρίσκεται στο -2 από την 16η Βιτόρια, την τελευταία ομάδα που εξασφαλίζει την παραμονή της στην κατηγορία. Σύμφωνα με τοπικό σάιτ της χώρας που ειδικεύεται στα στατιστικά, η Σεαρά χρειάζεται τουλάχιστον 11 βαθμούς στα εναπομείναντα εννέα παιχνίδια προκειμένου να μην κινδυνέψει.

Δείχνει να μην φοβάται τα παιχνίδια κόντρα στους μεγάλους η Σεαρά, αναμένεται να το αποδείξει και απόψε. Εξάλλου, η Κρουζέιρο κάποια στιγμή θα “ξεφουσκώσει” μετά και την υπερπροσπάθεια στο κύπελλο, η οποία στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Το κοντράρισμα των γηπεδούχων έχει νόημα. Γι’ αυτό, ποντάρω στο “2” του 8.54 που δίνει η Goalbet.