Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ουκρανία – Β. Ιρλανδία: Κυνηγώντας την πρώτη τους νίκη

Στις 19:00, η τυπικά γηπεδούχος Ουκρανία, αντιμετωπίζει την Βόρεια Ιρλανδία για την 2η αγωνιστική του τρίτου ομίλου.

• 2-2-0 είναι το ρεκόρ της Ουκρανίας απέναντι στην αποψινή της αντίπαλο.
  • Γήπεδο: Stade de Lyon (59.186)
  • Διαιτητής: Κράλοβετς (Τσεχία)

Ουκρανία: Πραγματοποίησε μια ικανοποιητική εμφάνιση απέναντι στην Γερμανία, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα, χάνοντας με 2-0. Θα μπορούσε σε αρκετά διαστήματα του παιχνιδιού να σκοράρει, αλλά στάθηκε άτυχη. Βασίζεται κατά πολύ στους δύο ποδοσφαιριστές της, Γιαρμολένκο και Κονοπλιάνκα που έδειξαν θετικό πρόσωπο στο προηγούμενο παιχνίδι. Η μοναδική αλλαγή που αναμένεται να κάνει ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Φομένκο, είναι στην επιθετική γραμμή, όπου ο Ζελέζνιεφ (51/11) θα πάρει τη θέση του Ζοζούλια (27/4).

Β. Ιρλανδία: Ηττήθηκε με σκορ 1-0 από την Πολωνία στο πρώτο της παιχνίδι σε τελική φάση Γιούρο. Κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στο πρώτο μέρος, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το γκολ του Μίλικ στο 51’, την άφησε πίσω στο σκορ. Η εικόνα της, καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού δεν ήταν καλή και σήμερα θα δυσκολευτεί για να πάρει κάτι θετικό απέναντι στην ανώτερη Ουκρανία. Ο τεχνικός Ο’ Νιλ, θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ουκρανία(4-2-3-1):  Πιάτοφ – Σεβτσούκ, Ρακίτσκι, Κασερίντι, Φεντέσκι – Σίντορτσουκ, Στεπανένκο – Κονοπλιάνκα, Κοβαλένκο, Γιαρμολένκο – Ζελέζνιεφ

Β. Ιρλανδία(4-5-1):  ΜακΓκόβερν -Μακόλι, Έβανς, Καθκαρτ, ΜακΛόφλιν- Μπερντ, Νόργουντ, Ντέιβις, Φέργκιουσον, ΜακΝαιρ – Λάφερτι

Εκτίμηση:  Αμφότερες έχουν στον όμιλο μηδέν βαθμούς και σήμερα θα ψάξουν τη νίκη, ώστε να μην χάσουν το τρένο της πρόκρισης. Η Ουκρανία, παρά την ήττα στην πρώτη αγωνιστική, έδειξε καλό πρόσωπο, κάτι που δεν έκανε η Β. Ιρλανδία, με την εμφάνιση της να ακολουθεί αρνητικό πρόσημο. Θα θέλαμε ψηλότερα τον άσο που προσφέρεται σε απόδοση 1.65. Η Β. Ιρλανδία, στο προηγούμενο παιχνίδι απέναντι στην Πολωνία αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο. Κάτι τέτοιο, πιστεύουμε πως θα συμβεί και απόψε, με την ισοπαλία ημιχρόνου, να δίνεται στο 2.05 και θα το επιλέξουμε, θεωρώντας πως η νίκη για τους Ουκρανούς θα έρθει στο δεύτερο μέρος.

1. Γερμανία 1 1 0 0 2:0 3
2. Πολωνία 1 1 0 0 1:0 3
3. Βόρεια Ιρλανδία 1 0 0 1 0:1 0
4. Ουκρανία 1 0 0 1 0:2 0