Connect with us

“Χ” που δίνει πάνω απο τριπλάσια

Από εκτός έδρας ήττα προέρχεται η Χόμπρο, καθώς δεν κατάφερε να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο γήπεδο της Έσμπιεργκ, που είναι η ομάδα-έκπληξη της κατηγορίας έως τώρα. Το τελικό 2-0 αντικατοπτρίζει την εικόνα που είχε η αναμέτρηση, καθώς και την ουσία των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο δεν έχει σκορ, ωστόσο επτά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου, ο Κρίστενσεν σκόραρε για την Έσμπιεργκ και έκανε το 1-0. Στο 69’ ήταν η σειρά του Κάουκο να χριστεί σκόρερ και να εδραιώσει την κυριαρχία των γηπεδούχων. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τη Χόμπρο σε διάστημα πέντε αγωνιστικών, μετρά επίσης μία νίκη και μία ισοπαλία. Παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης με εννέα πόντους συγκομιδή. Εκτός αποστολής έμειναν ξανά εξαιτίας τραυματισμών οι Κίρκεβολντ (Ε, 3/0), Αμάνκουα (Α, 9/0), Μπαμπαγιάν (Μ, 6/1), Τιέρνελουντ (Α, 3/0), Όλσεν (Μ, 6/0).
Εντός έδρας ήττα για τη νεοφώτιστη Βέιλε στο πλαίσιο της προηγούμενης αγωνιστικής, για ένα ημίχρονο αντιστάθηκε στην ανώτερη Κοπεγχάγη, που έφτασε εν τέλει στην ανατροπή και τη νίκη με σκορ 1-3. Η ομάδα του Σορμάνι προηγήθηκε με κεφαλιά του Λουάτι στο 34’ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0. Δέχτηκε πίεση όπως αναμενόταν στο δεύτερο μέρος, ο Εντόι ισοφάρισε στο 72’ σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Σκοβ με ατομική ενέργεια και σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους φιλοξενούμενους, που έφτασαν και σε τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις. Δεύτερη σερί ήττα για τη Βέιλε, μετά μία νίκη και δύο ισοπαλίες σε πέντε αγωνιστικές. Από ίωση ταλαιπωρήθηκε και έμεινε εκτός ο κίπερ Χάγκελσιαρ (1 συμμ.). Αντιθέτως, αποθεραπεύτηκε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο μέσος Ραμαντάνι (12/0). Νέα προβλήματα οι Νίλσον (Ε, 12/1) και Οντούα (Μ, 1/0).
Αμφίρροπη αναμέτρηση όσον αφορά στον τελικό νικητή, καθώς οι δύο ομάδες είναι στα χαμηλά της κατάταξης και θέλουν εξίσου πολύ, τους τρεις βαθμούς. Αυτό θα τις κάνει να ψάξουν το γκολ της νίκης και να επιβεβαιωθεί το αμφίσκορο. Πολλές πιθανότητες και για ισοπαλία, που δίνει 3.25 απόδοση η Goalbet.