Connect with us

ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΑΚΙΑΣ

“Φάρμακο” τα γκολ

Ο Στοιχηματάκιας προτείνει:
Πήρε 1-1 στο Νιούπορτ παρότι δέχτηκε γκολ στο πρώτο λεπτό. Ο Πέντριγκ Αμοντ έφτασε τα 6 γκολ φέτος ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά για τους γηπεδούχους, ο κίπερ της Μόρκαμ Μπάρι Ρότσε απεσόβησε ένα δεύτερο γκολ κι η Μόρκαμ έφτασε στην ισοφάριση με τον Κέβιν Έλισον στο 77′, έξι λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο. Ο μέσος Άλεξ Κένιον (5/0) αποθεραπεύτηκε και είναι διαθέσιμος. O 39χρονος Κέβιν Έλισον (14/1) αποδείχθηκε “χρυσή αλλαγή” διεκδικεί θέση στο βασικό σχήμα. Ο νεοαποκτηθείς Βέλγος μέσος Φλορέντ Κουβελιέ δεν έχει κάνει ακόμα το ντεμπούτο του, ήταν στον πάγκο στο ματς με τη Νιούπορτ, αναμένεται να κάνει το ντεμπούτο του.
Με γκολ στο 96′ νίκησε εκτός έδρας την Καρλάιλ σε ένα δραματικό ματς, πρώτη της νίκη μετά από 5 σερί ήττες στην έδρα των “Κάμπριανς”. Και οι δύο ομάδες έκαναν φάσεις, πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις η Γέοβιλ, έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ρις Μπράουν, τον σταμάτησε ο κίπερ των γηπεδούχων Άνταμ Κόλιν, πολύ δουλειά είχε και ο κίπερ της Γέοβιλ, Νάθαν Μπάξτερ. Ο Τομ Τζέιμς είχε κεφαλιά που “έγλειψε” το δοκάρι λίγο πριν το τέλος, ήταν αυτός που της έδωσε τελικά τη νίκη με εκτέλεση φάουλ στο 96′. Ο μέσος Τζέιμς Μπέιλι που δεν έχει παίξει ακόμα φέτος και ο επιθετικός Φρανσουά Ζοκό (2/0) φαίνεται να ξεπερνούν τα προβλήματα τους στο γόνατο και είναι  διαθέσιμοι.
Επικίνδυνη εκτός έδρας η Γέοβιλ, δεν εμπνέει εμπιστοσύνη εντός έδρας η Μόρκαμ, έχει όμως απόλυτη ανάγκη τους βαθμούς. Μπορεί τα τελευταία παιχνίδια τους να είναι κλειστά, αλλά οι μεταξύ τους αναμετρήσεις τελευταία έχουν αρκετά γκολ. Στο 2.02 το Over 2.5 αξίζει το ρίσκο.