Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ρωσία – Ουαλία: Μάχη για την πρόκριση

Σήμερα στις 22:00, η τυπικά γηπεδούχος Ρωσία θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ουαλία για την 3η  αγωνιστική του δεύτερου ομίλου.

• 3-1-0 είναι το ρεκόρ της Ρωσίας απέναντι στην Ουαλία.
  • Γήπεδο: Stadium de Toulouse (33.100)
  • Διαιτητής: Έριξον (Σουηδία)

Ρωσία: Έχασε στο προηγούμενο παιχνίδι από την Σλοβακία με 2-1, πραγματοποιώντας πολύ κακή εμφάνιση. Δέχτηκε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο που κατάφερε, ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 80’. Κυρίως, η αδυναμία στα μετόπισθεν των Ρώσων, οδήγησε σ’ αυτό το αποτέλεσμα. Έχοντας, μόλις, έναν βαθμό, πρέπει στον σημερινό αγώνα να πάρει μόνο τη νίκη, ώστε να βρεθεί κοντά στην πρόκριση. Αμφίβολοι για την σημερινή αναμέτρηση είναι οι Σατόφ και Λοντίγκιν, ενώ ο Γκλουσάκοφ φαίνεται να ξεπέρασε τον τραυματισμό του, έχοντας αρκετές πιθανότητες να ξεκινήσει βασικός στο αποψινό παιχνίδι.

Ουαλία: Στάθηκε άτυχη απέναντι στην Αγγλία, αφού δέχτηκε γκολ στο 92’ της αναμέτρησης, χάνοντας με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Ουαλοί βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με γκολ του  Μπέιλ, αλλά η Αγγλία απάντησε στο δεύτερο μέρος με τα γκολ του Βάρντι στο 56’ και του Στάριτζ στο 92’, με αποτέλεσμα να μην πάρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας. Παρ’ όλα αυτά έδειξε θετικό πρόσωπο και στα δύο παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι στιγμής κι αν σήμερα πάρει τη νίκη θα προκριθεί στην επόμενη φάση, ενώ ελπίδες πρόκρισης θα έχει ακόμη και με ισόπαλο αποτέλεσμα. Όλους τους παίκτες θα έχει στην διάθεση του, ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κόουλμαν.

Εκτίμηση: Οι δύο ομάδες θα κυνηγήσουν τη νίκη, αν θέλουν να έχουν ελπίδες πρόκρισης. Η Ουαλία, όμως, είναι η ομάδα που έχει δείξει καλύτερο πρόσωπο μέχρι στιγμής στην διοργάνωση σε σχέση με την Ρωσία και είναι αυτή που έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες για νίκη. Σε όλα αυτά έρχεται να προστεθεί και κακή αμυντική λειτουργία των Ρώσων, η οποία μας οδηγεί στο να επιλέξουμε το διπλό σε απόδοση 3.00.

1. Αγγλία 2 1 1 0 3:2 4
2. Ουαλία 2 1 0 1 3:3 3
3. Σλοβακία 2 1 0 1 3:3 3
4. Ρωσία 2 0 1 1 2:3 1