Connect with us

ΜΠΟΜΠΕΣ

Στηριζόμαστε στην παράδοση

Το πάλεψε όσο μπορούσε στην Φλοριανάπολις, ηττήθηκε όμως από την Φιγκεϊρένσε με 3-1. Βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (μόλις στο 9′), ισοφάρισε δέκα λεπτά αργότερα με τον Μαρανιάο ενώ ο ίδιος παίκτης από την άσπρη βούλα έβαλε μπροστά την ομάδα του πριν το ημίωρο. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι φάνηκαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη σκοράροντας δυο φορές, μια στην αρχή και μια στο τέλος του δευτέρου 45λεπτου. Αναφορικά με το αποψινό παιχνίδι, ο κόουτς Τζούνιορ δήλωσε χαρακτηριστικά”έχουμε προετοιμαστεί κατάλληλα για το ματς. Ετοίμασα ένα μοντέλο ανάπτυξης, το οποίο ελπίζω να μας βγει και να επιστρέψουμε με αυτόν τον τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα“. Τρία προβλήματα καλείται να διαχειριστεί για το αποψινό παιχνίδι ο Βραζιλιάνος τεχνικός μιας και συμπλήρωσαν κάρτες οι Εντουάρντο (Α, 8/0) και Λιέλ (Μ, 25/5) ενώ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με την Φιγκεϊρένσε είχε αποβληθεί ο Ιάγκο (Μ, 3/0).

Στην πιο κρίσιμη στιγμή του πρωταθλήματος, η Γκοϊάς βγάζει κόπωση χάνοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Ήταν αρχικά το 2-0 στην έδρα της CRB και εσχάτως το εντός έδρας 3-0 από την Αβάι. Ανύπαρκτη στο παιχνίδι αυτό η ομάδα του Νέι Φράνκο, δεν την ευνόησε και το κακό της ξεκίνημα στο ματς δεχόμενη δυο τέρματα στα πρώτα έξι λεπτά. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις αρχές της επανάληψης ενώ παρά το αρνητικό αποτέλεσμα, η ομάδα παραμένει εντός πρώτης τετράδας. Ο χαφ Ζιλμπέρτο ανέφερε πως “το ηθικό της ομάδας παραμένει σε υψηλό επίπεδο και εξακολουθούμε να είμαστε δυνατοί στην μάχη της ανόδου“. Αν θέλει πάντως να ελπίζει σε αυτήν, καλείται να περάσει για πρώτη φορά με διπλό από την έδρα της Κρισιούμα (0-2-12). Ο βασικός μέσος Ζιοβάνι (29/3) συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει από το σημερινό παιχνίδι.
Σε πτωτική πορεία τον τελευταίο καιρό η Γκοϊάς, καλείται να κάνει την υπέρβαση απόψε κερδίζοντας σε μια έδρα που δεν τα έχει καταφέρει ποτέ στο παρελθόν. Η Κρισούμα είναι αρκετά έμπιστη στο γήπεδο της έχοντας χάσει μόλις 3/16 ματς. Ποντάρω στον “1” που δίνει 2.95 και αξίζει.