Connect with us

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Τσάμπιονς Λιγκ: Λέστερ – Πόρτο

Σήμερα στις 21:45, η Λέστερ φιλοξενεί την Πόρτο για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Γήπεδο: King Power Stadium (32.312)
Διαιτητής: Τσακίρ (Τουρκία)

Λέστερ: Δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απο την οποία ηττήθηκε με 4-1. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως και τα τέσσερα τέρματα τα δέχτηκε στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι, οι <<αλεπούδες>> μετράνε δύο νίκες, μια ισοπαλία και τρεις ήττες στο πρωτάθλημα. Όσον αφορά το Τσάμπιονς Λιγκ, η πρεμιέρα της στη διοργάνωση, έγινε με το δεξί. Οι πρωταθλητές Αγγλίας, κατάφεραν να επιβληθούν της Κλάμπ Μπριζ στο Βέλγιο με 3-0, ύστερα από τα γκολ των Ολμπράιτον (5′) και Μαχρέζ (29′, 61′-πέναλτι). Απών από την αποψινή αναμέτρηση θα είναι ο μέσος Μεντί, ενώ επιστρέφει στη δράση έπειτα από τον τραυματισμό του ο κίπερ Σμάιχελ.

Πόρτο: Οι φιλοξενούμενοι προέρχονται από τη νίκη πρωταθλήματος επί της Μποαβίστα με 3-1,εντός έδρας. Με την νίκη αυτή συμπλήρωσαν σερί 4-1-1 στο πρωτάθλημα. Οι Πορτογάλοι, έχουν αρνητική παράδοση όσον αφορά τα παιχνίδια που δίνουν σε Αγγλικό έδαφος, μετρώντας 14 ήττες και 2 ισοπαλίες, σε σύνολο 16 αναμετρήσεων. Στην πρώτη αγωνιστική του ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ, δεν κατάφεραν να πάρουν το εντός έδρας τρίποντο, απέναντι στη Κοπεγχάγη, μένοντας στο 1-1. Όλους τους παίκτες θα έχει στη διάθεσή του ο τεχνικός, Σάντο.

ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Λέστερ(4-4-2): Σμάιχελ – Σίμσον, Μόργκαν, Χουτ, Φουχς – Μάχρεζ, Ντριγκγουότερ, Αμαρτέι, Ολμπράιτον – Σλιμανί, Βάρντι

Πόρτο(4-3-3): Κασίγιας – Περέιρα, Μαρκάνο, Φελίπε, Τέλες – Αντρέ, Περέιρα, Οταβίνιο – Αντριάν, Τόρες, Σίλβα

ΕΚΤΙΜΗΣΗ

Η Λέστερ προέρχεται από την ήττα από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αλλά σίγουρα τα πράγματα είναι διαφορετικά όσον αφορά τις Ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις. Απέναντι της σήμερα η αξιόλογη Πόρτο που τρέχει μια αρνητική παράδοση επί Αγγλικού εδάφους. Η επιλογή μας στη συγκεκριμένη αναμέτρηση θα είναι το <<Χ>> για αποτέλεσμα ημιχρόνου.